LASTİK DEĞİŞİMİ

Değiştir veya Yükselt?

Vermeniz gereken bir karar daha var: aracınızın lastiklerini eşdeğer bir şeyle mi değiştirirsiniz yoksa yükseltir misiniz?

Lastiklerin Değiştirilmesi

Arabada olanı eşdeğer bir şeyle değiştirecekseniz, gitmeye hazırsınız. Lastikleri karşılaştırmak için çevrimiçi kaynakları inceleyin ve ardından ya birinden satın alın ya da yerel bir lastik mağazasına gidin. Çevrimiçi satın almanın avantajı, tam olarak istediğiniz lastikleri alabilmenizdir; farklı gerçek mekanda faaliyet gösteren lastik mağazaları, farklı lastik markaları satmaktadır. Çevrimiçi perakendecilerin, internetten satın aldığınız lastikleri, siz onları orada satın almamış olsanız bile (küçük bir ücret karşılığında) tekerleklerinize takacak olan zincir lastik mağazaları ile ilişkileri vardır.Aracınıza uyan lastikleri bulmanıza yardımcı olacak bir karar kılavuzuna sahiptir.

LASTİK DEĞİŞİMİ

Lastiklerinizi Yükseltme

Bu, lastiklerinizi değiştirmekten daha karmaşıktır, çünkü gitmeniz gereken birkaç yol vardır. Tam olarak uyan bir lastik bulabilirseniz, örneğin standart bir dört mevsim lastiği yerine yüksek performanslı bir dört mevsim lastiği değiştirerek mevcut jant setinizde aynı ebatta daha yüksek performanslı bir lastik seçebilirsiniz. Veya daha geniş, daha düşük profilli bir yaz lastiği veya yüksek performanslı dört mevsim lastiği seçebilirsiniz, ancak bu daha zordur. Lastiklerin süspansiyona veya gövde parçalarına sürtünmeden takılıp takılmayacağını bilmeniz gerekir; bu kesin bir güvenlik sorunudur. Burada, birçok araba için bu bilgilere sahip olduklarından, uzmanlardan birine danışmak şarttır. Arabanızın markası ve modeli (varsa) için çevrimiçi bir forumu kontrol etmeyi de deneyebilirsiniz.

Pek çok araç fabrikadan birkaç farklı lastik boyutuyla alınabilir – örneğin Honda Civics, 215/55-R16 ile 245/30ZR-20 arasında değişen lastiklerle gelir – bu nedenle daha büyük çaplı bir tekerleğe gitmek işe yarayabilir. Ancak, daha düşük profilli kauçuğun takılmasının neredeyse her zaman daha büyük çaplı bir tekerlek gerektireceğini bilin. Lastiklerinizin dış çapı sabit kalmalıdır; aracınızın süspansiyonundan yerden yüksekliğine ve dişlisine kadar her şey lastiklerin genel boyutundan etkilenir. Yan duvar inceldikçe, tekerleğin bunu telafi etmek için büyümesi gerekir. Daha düşük profilli bir lastiğe geçişin tekerlek çapını nasıl etkilediğini görmek için bu boyut kılavuzunu kullanın.

Daha geniş, daha düşük profilli, daha yüksek performanslı lastikler aynı zamanda otomobilin daha sert sürüş yapmasına, daha hızlı aşınmasına, daha gürültülü olmasına ve direksiyon hakimiyetini etkileyerek muhtemelen daha fazla direksiyon düzeltmesi yapmanıza neden olabilir. Düşük profilli lastikler muhtemelen çukurlardan kaynaklanan hasarlara daha yatkın olacaktır, uzun süreli arabalarımızdan birinde yaşadığımız bir şey, bir düzine düşük profilli lastiğini tekerlek izleriyle dolu Michigan yollarımızda 40.000 mil boyunca patlattı. Ve neredeyse kesinlikle daha pahalı olacaklar, ayrıca yeni bir tekerlek seti almanız gerekecek. Sıçramayı yapmadan önce tüm bu konuları dikkatlice düşünmeniz gerekecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir