LASTİK TÜRLERİ

Farklı Lastik Türleri

Yeni lastik arayışındaysanız, aracınız için mevcut seçeneklerden bunalmış hissedebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek yaygın sorular şunları içerebilir: Ne tür bir otomobil lastiği almalısınız? Hangi lastikleri satın alacağınıza nasıl karar vermelisiniz?

Kısacası, aracınıza, hava koşullarına ve düzenli olarak yaptığınız sürüşe uygun otomobil lastikleri almak istersiniz. Bu hızlı kılavuzda, sizin için neyin en iyi olabileceğine karar vermenize yardımcı olmak için farklı lastik türlerini inceleyeceğiz.

Farklı Lastik Türleri Nelerdir?

LASTİK TÜRLERİLastik türleri söz konusu olduğunda, piyasada farklı türler vardır. Örneğin, dört mevsim lastikleri, yaz lastikleri, kış lastikleri, tur lastikleri ve daha fazlası vardır.

Şunu unutmamak önemlidir: Hangi lastik türüne ihtiyacınız olduğu, sahip olduğunuz aracın türüne ve tipik sürüş koşullarınıza bağlı olacaktır.

Şimdi bazı özel araç türlerine ve ihtiyaç duyabilecekleri lastik türlerine bir göz atalım.

Sedanlar, Minivanlar ve CUV’ler

Bir sedan, minivan veya crossover ticari araç kullanıyorsanız, lastikleriniz genellikle güvenilirlik ve konfor için üretilmiştir. Bu araç sınıfları için bazı yaygın lastik türleri şunlardır:

Dört Mevsim Lastikleri

Dört mevsim lastikler otoyolda sorunsuz sürüş koşulları yaratır ve her mevsim için iyi çekiş gücüne sahiptir, dolayısıyla adı da buradan gelmektedir.

Touring Lastikleri

Bu sınıftaki araçlarda kullanılabilecek bir diğer lastik türü de tur lastiğidir. Touring lastikler dört mevsim lastikler gibi yumuşak bir sürüş sağlamaya yardımcı olur ve duyarlı yol tutuşu gibi daha fazla performans artırıcı avantaja sahiptir.

Touring lastikleri daha yüksek hız değerlerine sahip olma eğilimindedir, bu da lastiklerin sürücüye güvenlik ve kontrol sunarken daha yüksek hızlara dayanabileceği anlamına gelir. Genel olarak, tur lastikleri performansa yöneliktir.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri en iyi sıcak hava koşullarında çalışmak üzere tasarlanmıştır ve her mevsim için üretilmemiştir. Kuru veya ıslak hava gibi çeşitli durumlarda güçlü bir kavrama ve duyarlı yol tutuşuna sahiptirler.

Performans Lastikleri

Tur lastikleri daha çok performansa yönelik olsa da, gerçek performans lastikleri ile karıştırılmamalıdır.

Performans lastikleri genellikle tur lastiklerinden daha yüksek hız değerlerine sahiptir, ancak aynı zamanda farklı hava koşullarında, özellikle de yağışlı havalarda sizi desteklemek için tasarlanmıştır.

Kamyonlar ve SUV’lar

Araç kullanımınıza, sürüş tarzınıza ve bulunduğunuz yere bağlı olarak aşağıdakilerden birini düşünebilirsiniz:

Otoyol Lastikleri

Kamyonlar ve SUV’lar daha ağır araçlardır. Otoyol lastikleri, aracın kütlesine rağmen yüksek hızlarda yumuşak ve eşit bir sürüş sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Birçok otoyol lastiği, düzensizliği önlerken lastiklerin karşılaşabileceği aşınma ve yıpranmayı desteklemeye yardımcı olan sırt desenlerine sahiptir. Lastikler genellikle tüm mevsimler boyunca çekişi destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Arazi Lastikleri Veya Çamur-Arazi Lastikleri

Araziye çıkmayı seviyorsanız veya sık sık engebeli yüzeylerde araç kullanıyorsanız, arazi lastikleri bu ortamlarda rahat ve kolay bir şekilde yol almanıza yardımcı olabilir.

Arazi lastikleri, toprak, kum veya çakıl gibi arazide sürüş sırasında aracınızı destekleyen karmaşık sırt desenleriyle üretilir. Arazi lastikleri, arazide sürüş yaparken çeşitli sürüş koşullarıyla başa çıkarken güvenlik sağlar.

Çamurda veya daha az sert arazide off-road ile başa çıkmak için üretilen ancak diğer sürüş koşulları için mükemmel olmayan çamur arazi lastiklerini de düşünebilirsiniz.

Kaburga Lastikleri

Kaburga lastikler, çok fazla otoyol kullanımı ve artan kilometre performansı gören araçlar için iyi bir genel seçenektir.

Kaburga lastikler çeşitli hava koşullarında size iyi hizmet edebilir ve yolda iyi bir çekiş gücüne sahiptir. Lastik dişlerindeki kaburgalar aracı desteklemek ve aracın yakıt verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Farklı Özel Lastik Türleri

Araç bakım kontrol listenizden bu özel lastikleri unutmayın:

Yedek Lastikler

Yaygın bir özel lastik yedek lastiktir. Yedek lastikler, lastiğinizin patlaması durumunda size yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Bazen donut yedek lastikler olarak da adlandırılan kompakt geçici yedek lastikler vardır, bunları ne kadar sürebileceğiniz ve yalnızca belirli hızlarda kullanabileceğiniz sınırlıdır. Örneğin, yedek lastikle saatte 50 mil hızla en fazla 50 mil sürebilirsiniz. Üreticinizin yedek lastiği genellikle tam boyutludur.

Kış Lastikleri

Kış lastikleri ülkenin belirli bölgelerinde yaygın olabilir ve soğuk hava koşullarıyla başa çıkmak için tasarlanmıştır.

Kış lastikleri kar gibi hava koşullarıyla başa çıkabilir ve genellikle çivili ya da çivisizdir. Çivili kış lastikleri buzlu arazilerde yardımcı olabilir; ancak, belirli yollarda kullanılması yasa dışı olabilir, bu nedenle eyaletinizin ulaşım departmanını veya motorlu taşıtlar departmanını kontrol edin.

Çivisiz veya çivili kış lastikleri de buz ve karla başa çıkabilir ve genellikle daha popülerdir çünkü daha fazla yol ve ortam türünde kullanılabilirler.

Sonuç Olarak

Otomobil lastikleriniz bir aksesuardan çok daha fazlasıdır; otomobilinizin performansının ayrılmaz bir parçasıdır. Aracınız için doğru lastiği bulmak güvenliğinizi, konforunuzu ve performansınızı artırabilir, bu nedenle iyi hazırlanmış ve iyi donanımlı olmak çok önemlidir.

Özel lastikleriniz gibi, otomobil sigortası da yolda korunmanıza yardımcı olabilir. Metromile ve kilometre başına ödemeli oto sigortası ile tasarruf edebilirsiniz. Metromile ile tasarruf eden yeni müşterilerle yapılan 2018 anketine göre sürücüler yılda ortalama %47 tasarruf edebilir ve belirli eyaletlerde Ride Along™ denemesi sırasında gösterilen güvenli sürüş için %40’a varan ekstra indirimler mevcuttur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir