MİSHELİN

Michelin Ismarlama Avrupa CrossClimate 2 Dört Mevsim Lastiğini Piyasaya Sürdü

Michelin, 2015 yılında yıl boyu performansa farklı bir açıdan yaklaşan CrossClimate’i piyasaya sürerek dört mevsim lastik pazarını altüst etti. Şimdi, 2020’nin sonunda ABD’de halefinin (CrossClimate 2) piyasaya sürülmesinin ardından, dünyanın en büyük lastik üreticisi, ilk neslin zaten etkileyici performansını temel alan ve Avrupa pazarı için ABD baskısı tarafından gösterilen konsepti ayarlayan yeni bir Avrupa pazarı odaklı versiyonu piyasaya sürdü. Örneğin, Michelin’e göre Cross Climate 2, diğer geliştirmelerin yanı sıra “yakıt verimliliğini veya elektrikli araç batarya menzilini artırmak için tasarlanan Cool Running Sidewall sayesinde en çok satan selefine kıyasla yuvarlanma direncinde %10 azalma sağlıyor…”.

Genellikle “öncü”, “yıkıcı” ve “pazar lideri” gibi kelimeler çok kolay kullanılır. Michelin’in CrossClimate lastiği söz konusu olduğunda bu ifadeleri hak ediyorlar. Bu lastik 2015 yılında piyasaya sürüldüğünde, piyasada buna benzer başka bir lastik yoktu. Ve o zamandan beri, önde gelen birçok lastik üreticisi kendi muadillerini geliştirmeye çalıştı. CrossClimate’ten önce, dört mevsim lastikleri daha uzun süre dayanması için üretilen kış lastikleriydi. Kaliteden ödün vermek olarak görülüyorlardı. Michelin ise tam tersini yaparak iyi havalarda performans gösteren ve karda olduğu kadar ıslak zeminde de performans gösterebilen bir lastik yaratmaya çalıştı. Kıtadaki satışlar stratejinin işe yaradığını gösterdi ve bu nedenle altı yıl sonra (CrossClimate+’ın piyasaya sürülmesinin ardından) Michelin’in CrossClimate2’yi piyasaya sürmeyi seçmesi şaşırtıcı değil.

Dört mevsim lastiklerine yönelik tüketici talebi de geçen süre zarfında kökten değişmiştir. ETRMA rakamlarına göre 2015’te 11,2 milyon olan dört mevsim otomobil ve SUV lastiği satışı 2020’de Avrupa’da 27 milyona ulaştı. Michelin, şirketin böyle bir büyümeye öncülük etmekten “gurur duyduğunu” bildiriyor.

CrossClimate 2’nin 2 Eylül 2021’de saat 14:00’te (bunun bir makyajdan ziyade ikinci nesil bir ürün olduğunu pekiştiren çok sayıda iki var) çevrimiçi Avrupa lansmanı sırasında, başkan yardımcısı Scott Clark, pazarlama ve teknik meslektaşlarına geçmeden önce işlemleri tanıttı ve öncü CrossClimate serisinin kısa bir tarihçesini verdi.

 

Dört Mevsim Lastiği Terimi Yeniden Tanımlanıyor

MİSHELİNSunumda göze çarpan şey, dört mevsim lastiğinin ne anlama geldiğini bozan ve yeniden çerçevelemeye yardımcı olan, ancak aynı zamanda bu terimle ilgili çağrışımlardan kaçınan Michelin’in şimdi CrossClimate 2 için “dört mevsim” kelimelerini benimsemesi. Bu, orijinal 2015 serisinden önemli bir sapma, bu yüzden Tyres & Accessories sordu: CrossClimate 2015 yılında piyasaya sürüldüğünde, Michelin yıl boyunca performans lehine dört mevsim terimini reddetti. Şimdi, CrossClimate 2 ile “dört mevsim” kelimelerini benimsiyorsunuz. Ne değişti?

Kısaca cevap şu: Önceden dört mevsim lastik konsepti bir uzlaşma olarak görülüyordu, şimdi “pazar gelişti ve büyüdü” ve Michelin CrossClimate 2 ile öncülük ediyor.

Aynı zamanda Michelin, CrossClimate 2’yi iklim değişikliği (daha geniş bir hava yelpazesine neden oluyor ve dört mevsim lastikleri gerektiriyor) ve sürdürülebilirlik (daha geniş bir Michelin değeri) anlatı bağlamına yerleştiriyor.

 

Kategori Lideri Performans

Performans açısından Michelin, CrossClimate 2’nin bir dizi özellikte bir numara olduğunu söylüyor – ancak bu olağanüstü rapor bir uyarı ile birlikte geliyor, bu performans lastiğin ömrünün başında veya hatta ortasında değil, yasal sınırda (gördüğümüz karşılaştırmalı test verilerinde 2 mm). Bu tür bir aşınmış lastik karşılaştırması lehine argümanlar var, ancak gerçek şu ki CrossClimate 2’nin olağanüstü sonuçlarına lastiğin ömrünün diğer noktalarında test yapanlar tarafından itiraz edilecektir.

Yine de sonuçlar etkileyicidir. CrossClimate 2 ıslak zeminde önde gelen rakipleriyle karşılaştırıldığında, yeni Michelin lastiği tam dişte kategori lideri Bridgestone Weather Control A005’in sadece biraz gerisinde kalıyor. Ancak, 2mm TUV Sud testi CrossClimate 2’nin bir numara olduğunu gösteriyor (ıslak zeminde frenleme tablosuna bakın).

Karda frenleme söz konusu olduğunda, tam dişte benzer bir hikaye var, ancak bu sefer Michelin sadece 1 cm daha kısa durma mesafesiyle Continental AllSeasonContact’ı kıl payı geride bırakıyor. Bununla birlikte, 2 mm’de Michelin CrossClimate2, premium pazardaki emsallerinden önemli ölçüde daha ileride.

 

%40 Daha Geniş Bir Ürün  Yelpazesi

Bulunabilirlik açısından Michelin CrossClimate 2, lansman etkinliğinden bir gün önce (1 Eylül) Avrupa’da 15 ila 20 inç jantlar için en az 105 ebatta satışa sunuldu. Listede Michelin CrossClimate+ kataloğuna göre yüzde 40’lık bir artışla 65 yeni ebat yer alıyor. Hatta en az üç Volvo modelinde OE donanımından bahsediliyor ve diğer OE donanımlarının da yolda olduğu söyleniyor.

Şirket yöneticileri, sürücülere en yeni lastiklerini takmak için hava durumunu beklemelerine gerek olmadığını, aslında tüm yıl boyunca hizmet verdiklerini hatırlattı.

Michelin CrossClimate 2, Avrupa versiyonunun pazar için üretilmiş bir ürün olma özelliğine uygun olarak (geçen yıl piyasaya sürülen ABD versiyonunun ihracatının aksine), başta Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya olmak üzere yedi Avrupa tesisinde özel olarak üretiliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir