off road lastik

Off-Road Lastikleri Nedir?

Lastiklerin birincil amacı, tahrik için yol ile araç arasında çekiş gücü oluşturmaktır. Standart otoyol lastikleri pürüzsüz bir yüzeyde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Engebeli ve sert araziler için ise üreticiler arazi lastikleri tasarlamışlardır.
Arazi lastikleri kayalar, taşlar, çamur, kum ve hatta kar bulunan arazilerde sağlam bir tutuş sağlamaya yardımcı olur. Sadece bu da değil, arazi lastikleri aracınızın daha etkileyici görünmesini sağlayan oldukça hoş bir estetiğe de sahip olabilir. Arazi sürüşünü seviyorsanız, kendinize sadece arazi sürüşü için tasarlanmış sağlam arazi lastiklerinden bir set aldığınızdan emin olun.

Off-Road Lastikleri

Düzensiz yüzeylerde ve arazilerde sürüş yaparken, bir aracın daha yüksek çekişe ve daha güçlü bir tutuşa ihtiyacı vardır. Arazi lastikleri bu amaca hizmet eder. Arazi lastikleri aynı zamanda çamur-arazi lastikleri ve arazi lastikleri olarak da bilinir.

Bu lastiklerin yapısı genellikle sokak lastiklerine kıyasla daha sert ve sağlamdır. Bu lastikler, başka hiçbir lastiğin gerekli çekişi sağlayamadığı, alışılmışın dışındaki yollar için mükemmel bir seçimdir. Bu lastiklerin sırt blokları agresif görünümlüdür ve kum, çamur ve kaya içeren arazilerde sıkıca tutunacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer lastiklerle karşılaştırıldığında, bu tip pürüzlü yüzeylerde daha iyi kavrama sağlayan daha yumuşak bir kauçuk kullanır. Bu lastiklerin tasarımı, sırt blokları arasındaki boşluk normal sokak lastiklerinden daha fazla olduğu için onlara “kendi kendini temizleme” özelliği kazandırır.

Arazi Lastiği Türleri

Farklı sürüş koşulları için mükemmel olan çeşitli arazi lastikleri vardır. Aracınız için arazi lastiklerini ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz.

Tüm Arazi Lastikleri

Arazi lastikleri engebeli arazilerde verimli performans gösterecek şekilde üretilir, ancak arazi lastikleri her koşulda mükemmel performans gösterir. Sadece engebeli arazilerde değil, düz yol koşullarında bile olağanüstü performans gösterirler. All-Terrain sırt blokları çok yönlü olacak şekilde tasarlanmıştır ve ıslak yüzeyler, düz yollar, engebeli araziler ve dar dönüşler de dahil olmak üzere her koşulda gerekli çekişin yanı sıra inanılmaz bir kavrama sağlar. Dahası, bu lastikler sürücülerin hafif çamurdan geri çıkmasını kolaylaştırır. Bu lastiklerin üzerindeki oluklar yağmuru dağıtan bir desen oluşturur ve gevşek kumda bile güçlü bir tutuş sağlar. Bu lastikler ekstra çekiş gücü ve zorlu koşullarda gelişmiş bir kavrama sunar. Bu lastiklerin sırtlarında ince kesilmiş yarıklar, ek kavrama ve çekiş sağlayan kılcal kanallar vardır. Tüm TreadWright All-Terrain lastikleri ayrıca dağ kar tanesi yanak ile donatılmıştır, bu da kauçuğun F’nin altında 40 derecede donmayacağı anlamına gelir.

Daha fazla çekişe ihtiyacınız varsa TreadWright, çekişi artırmak için lastiğe ek yivler ekleyen bir kedge kavrama çözümüne sahiptir.

Çamur Arazi Lastikleri

Çamur Arazi veya MT lastikleri, daha büyük sırt bloklarına ve AT lastiklerinden daha fazla boşluğa sahip son derece agresif sırt desenlerine sahiptir. Bu desen derin çamur ve kum gibi yumuşak arazilerde daha fazla çekiş sağlarken lastiğe daha sağlam bir görünüm kazandırır.

Yanaklar, arazide sürüş sırasında yaygın olarak meydana gelen delinmelere, aşınmalara ve yırtılmalara karşı dayanıklı olacak şekilde güçlendirilmiştir. Çamur arazi lastikleri genellikle yollarda daha az konforludur ve pabuçlar arasındaki boşluk (kalıntıları hızla temizlemek için tasarlanmıştır) nedeniyle daha az agresif lastiklerden daha gürültülü olma eğilimindedir. Düzenli olarak arazi sürüşü yapan araçlar, arazi meraklıları veya arazi görünümü arayanlar için en iyisidir.

Tüm TreadWright Çamur Arazi Lastikleri, Çamur ve Kar anlamına gelen M+S sembolü ile birlikte gelir.

Çamurda oldukça iyi çalışırlar ve çamurdan geçmek için yeterli çekiş gücü sağlarlar.
Aslında üç mevsim lastiği olarak kabul edilen çamur ve kar lastiği, kış lastiklerine kıyasla sırt bölümleri arasında daha geniş boşluklarla üretilir. Çamur ve karda çekiş gücü sağlayan da budur.
Çamur ve kar lastikleri çok soğuk havalarda ve çok fazla karla karşılaştıklarında kış lastikleri kadar iyi çalışmazlar. Soğukta sertleşme eğilimindedirler. Bu da buzda veya çok soğuk koşullarda sürüş yaparken frenleme veya viraj alma konusunda kış lastiklerine güvendiğiniz kadar güvenemeyeceğiniz anlamına gelir.

 

Aracınız için Mükemmel Off-Road Lastikleri Nasıl Seçilir?

Aracınız için off-road lastikleri satın almayı mı düşünüyorsunuz? Artık lastik türlerini bildiğinize göre, işte size aracınız için doğru arazi lastiğini seçmenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

Adım 1: Arazi Türünü Seçin

Mükemmel arazi lastiklerini seçmenin ilk ve en önemli adımı, sürüş yapma olasılığınızın yüksek olduğu araziyi bilmektir. Çoğunlukla otoyolda performans göstermek için üretilen lastikler Moab’da kayaların üzerinde sürüşle aynı değildir. Her düzensiz ve engebeli arazi tipi farklı türde arazi lastikleri gerektirir. Lastik türünü seçmeden önce, aracınızı sürmeyi beklediğiniz arazi türünü anlamanız gerekir.

Adım 2: Lastik Boyutunun Belirlenmesi

Lastik ebadınızı belirlemek için, mevcut OE ebadını görmek üzere mevcut lastiklerinizin yanaklarına bakabilirsiniz. Ebadınızı belirledikten sonra TreadWright.com’a gidebilir ve lastik ebadına göre arama yapabilirsiniz. Aracınız yakınınızda değilse, aracınıza uyacak çeşitli ebatları öğrenmek için TreadWright.com adresinde araca göre de arama yapabilirsiniz. Tipik olarak, lastik boyutu ne kadar büyük olursa, daha fazla yüzey alanı nedeniyle arazi koşullarında o kadar iyi performans gösterecektir. Daha büyük bir lastik ebadı seçerseniz, aracınızın tabanını engebeli ve kayalık arazilerden koruyabilirsiniz. Orijinal ekipmandan daha büyük bir ebat almak istiyorsanız, sürtünmeyi önlemek için bir lift almanız gerekebilir.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir