rot

Rot Nedir ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Direksiyon her aracın önemli bir parçasıdır. Eğer direksiyonu çeviremiyorsanız, büyük ihtimalle çok uzağa gidemezsiniz. Çünkü direksiyonunuzu her kullandığınızda arabanızdaki veya kamyonunuzdaki rot kollarını devreye sokarsınız. İster sola, ister sağa dönün, ister düz gidin, rot kolları aracınızın kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olur. İşte size aracınızın rot başlarına göz kulak olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Rot Temelleri

rotBirçok araçta rot kolları direksiyon dişlinizi direksiyon mafsalına bağlar. Rot kolları aracınızın direksiyon sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır ve aşınmaları halinde lastik aşınmasına ve yol tutuş sorunlarına neden olabilirler. Bu nedenle görsel bir inceleme faydalı olabilir.

Rot Kollarınızın Arızalandığına Dair Belirtiler

Rot kollarınız aşınmadan önce muhtemelen aşağıdaki belirtilerden bazılarını görür, hisseder veya duyarsınız.

Direksiyon simidinde gezinme. Direksiyon simidinizde bir miktar ‘oynama’ fark edebilirsiniz. Başka bir deyişle, biraz kontrolden çıkmış hissediyorsanız, rot başlarınız da dahil olmak üzere ön uç parçalarınızı kontrol ettirmek isteyebilirsiniz.
Olağandışı ve düzensiz lastik aşınması. Düzensiz aşınma için lastiklerinizin dişlerine bakın. Bu sadece aracınızın hizasının bozuk olduğu anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda hizalama yapmadan önce ele alınması gereken gevşek rot kollarına da işaret edebilir.
Garip sesler. Bazı durumlarda, dönerken ön tekerleklerinizden hızlı, keskin sesler veya gümbürtüler duyuyorsanız, kontrol ettirmeyi düşünebilirsiniz.

Ücretsiz Muayenenizi Alın

Profesyoneller direksiyon ve süspansiyon bileşenlerinizi ücretsiz olarak gözle inceleyebilir. Tüm bunlar, aracınızın bir hizalamaya ihtiyacı olup olmadığına veya rot kollarınızın veya diğer direksiyon ve süspansiyon bileşenlerinin aşınıp aşınmadığına karar vermenize yardımcı olmak içindir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir