YAZ LASTİKLERİ

Yaz Lastikleri vs Dört Mevsim Lastikler: Hangisi Sizin İçin En İyisi?

Yeni bir lastik seti satın aldığınızda, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir set seçmeniz önemlidir. Konfora ve sessiz bir sürüşe mi, yakıt verimliliği ile maliyet tasarrufuna mı, uzun ömürlülüğe mi, performansa mı yoksa bu özelliklerin bir kombinasyonuna mı önem veriyorsunuz? Les Schwab’daki profesyoneller, yaz ve dört mevsim lastikleri arasındaki farkı ve aracınızda nelerin olması gerektiğini anlamak da dahil olmak üzere size yardımcı olmak için buradalar.

Yaz Lastikleri Nedir?

YAZ LASTİKLERİPerformans lastikleri olarak da bilinen yaz lastikleri, ıslak ve kuru yollarda hassas yol tutuşu ve kontrolden hoşlanan sürücüler için tasarlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, daha sıcak koşullar veya seyrek sağanak yağıştan başka bir şey yaşamayan bölgeler için tasarlanmıştır.

Yaz Lastikleri Sıcakta ve Yağmurda Neden Daha İyi Performans Gösterir?

İlk olarak, sırt desenleri tipik olarak sığ, daha düz olukların yanı sıra sağlam, kesintisiz nervürlere sahiptir. Bu şekilde, daha fazla lastik her zaman yolla temas halindedir. Ayrıca, özel bir kauçuk bileşimi sayesinde, performans lastikleri ıslak koşullarda daha fazla yol tutuşu için geleneksel olarak daha yumuşaktır ve yaz aylarında ısıyı diğer lastiklerden daha iyi dağıtır.

Performans lastikleri genellikle asimetrik veya yönlü sırt desenlerine sahip olduğundan, lastik rotasyon seçenekleri sınırlı olabilir. Les Schwab’daki profesyoneller yaz lastiklerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Yaz lastikleri birçok testte dört mevsim lastiklerinden daha iyi performans gösterse de, soğuk havalarda sertleşerek durma mesafesini ve kontrolü azaltır.

Dört Mevsim Lastikler Daha Uzun Aşınma İçin Çekişten Biraz Ödün Veriyor

Tüm lastikler amaca uygun olarak üretilmiştir. Dört mevsim lastikleri, sürücülerin çok fazla kar veya buzla karşılaşmadığı bölgelerde yıl boyunca kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yaz ve kış lastiklerinin bir melezi gibidirler. Dört mevsim lastiklerindeki kauçuk, kar ve buzda yol tutuşunu korumak için donma noktasının biraz üzerindeki sıcaklıklarda esnek kalır. Ayrıca, dört mevsim lastiklerinin sırt tasarımı genellikle simetriktir ve sırt aşınmasını eşitlemek ve lastik kilometresini uzatmak için size daha fazla rotasyon seçeneği sunar.

Çok fazla kar, sulu kar ve buzda dengeli sürüş için gerekli olan orijinal kış lastiklerinin yerini tutmasalar da, ciddi yaz sürüşü için yüksek performanslı bir lastik de değildirler.

Performans ve dört mevsim lastikleri arasında seçim yaparken aşağıdaki hızlı karşılaştırmaları kullanın.

Yaz Lastiklerine İhtiyacınız Var mı?

Hiç kar yağmayan ve sıcaklığın genellikle 44°F veya daha yüksek olduğu bir yerde yaşıyorsanız, yaz lastikleri veya performans lastikleri iyi bir seçimdir. Performans lastikleri özellikle yağmur alan sıcak iklime sahip kentsel alanlar için çok uygundur. Bunun nedeni, otoyol hızlarında suda kızaklamayı önlemede dört mevsim lastiklere göre daha iyi olmalarıdır. Suda kızaklamayı nasıl önleyeceğinizi öğrenin. Ancak, havanın çok öngörülebilir olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız ve dondurucu yağmur veya hafif kar koşulları mümkünse, dört mevsim lastikleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Her yıl kar ve buzla mı karşılaşıyorsunuz? Tedbiri elden bırakmayın ve bir takım kış lastiği alın. Ardından ilkbaharda bunları dört mevsim veya performans lastikleriyle değiştirin.

Yaz Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri

Yaz lastiklerini tüm yıl kullanabilir miyim?

Kar veya dondurucu soğukların yaşanmadığı bir iklimde yaşıyorsanız, yaz lastiklerini veya performans lastiklerini tüm yıl boyunca güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca, yaz lastikleri suda kızaklamayı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır, bu da ıslak yollarda olağanüstü oldukları anlamına gelir. Bununla birlikte, karda veya dondurucu soğuklarda araç kullanıyorsanız, sıcaklıklar 44º F’nin altına düştüğünde bir kış lastiği seti kullanmanız tavsiye edilir.

Yaz Lastikleri Daha Mı Hızlı Aşınır?

Yaz veya performans lastikleri, dört mevsim lastiklerine göre daha az diş ömrü sağlayabilen daha sığ oluklar ve özel sırt bileşimi ile üretilir.

Dört Mevsim Lastiklerini Yaz Aylarında Kullanabilir Misiniz?

Dört mevsim lastikleri birçok koşulda ve mevsimde yolu kavrayacak şekilde tasarlanmıştır ve birçok sürücü için iyi bir seçim olabilir.

Yaz Lastikleri Dört Mevsim Lastiklerinden Daha Mı Serttir?

Yaz lastikleri daha sıcak koşullarda şekillerini koruyacak şekilde tasarlanırken, dört mevsim lastikleri donma noktasının hemen üzerindeki sıcaklıklarda esnek kalmalarını sağlayan özel bir kauçuk bileşimi ile üretilir.

Geniş Yaz ve Dört Mevsim Lastik Seçkimizi Satın Alın

Yeni bir lastik seti seçerken en büyük faktörlerden biri ne kullandığınıza ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bugün Les Schwab’a uğrayın, uzmanlarımız aracınız ve günlük ihtiyaçlarınız için doğru lastikleri bulmanıza yardımcı olmak için size tüm doğru soruları soracaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir