ARABA LASTİKLERİ

YENİ LASTİK SATIN ALIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Araç sahipleri olarak en önemli satın alımlardan biri lastiklerdir, çünkü bu aracın en önemli güvenlik özelliğidir. Kabul edelim – çoğu zaman göz korkutucu olan araba satın alma deneyiminden sonra, en son isteyeceğiniz şey arabanızın lastiklerini değiştirirken aynı şeyleri tekrar yaşamaktır. İşte satın alma deneyimini biraz daha iyi hale getirmek için önemli lastik satın alma ipuçları.

TÜM LASTİKLER EŞİT YARATILMAMIŞTIR

ARABA LASTİKLERİEvet, lastiklerin hepsi birbirine benzeyebilir. Yuvarlaktırlar. Kauçuktan yapılmışlardır. Dişlidirler. Ve belki de aracınızın en önemli güvenlik özelliğidir. Tıpkı ayakkabılar gibi lastikler de Bridgestone, Continental, Goodyear, Michelin, Hercules, Dunlop, Yokohama ve daha birçok şirket tarafından üretilmektedir. Tasarım ayakkabılar gibi, doğru lastik markasını seçmek de aracınızın ve sürüş alışkanlıklarınızın pek çok yönüne bağlıdır.

Örneğin, kuzeydoğuda yaşıyorsanız, kaygan bir yüzeyi kavramak için tasarlanmış daha yumuşak kauçuğa sahip kış lastikleri size karda daha fazla çekiş gücü sağlayacaktır. (Kışın kar fırtınası sırasında stiletto giymezsiniz, değil mi?) Eviniz Florida’da ise, kış lastikleri hiçbir anlam ifade etmezken, yaz lastikleri (daha sert, daha sert kauçuktan yapılmış) sıcak havalarda daha uzun süre dayanabilir. En popüler lastikler, çoğu sürüş koşulunda iyi performans gösteren dört mevsim (tüm hava koşulları) lastikleridir.

 

LASTİKLERİNİZİ DEĞİŞTİRME ZAMANININ GELDİĞİNİ BİLİN

Güvende olmak için yeterli bilgiye sahip olmak üzere deneyimli bir oto tamircisi olmanız gerekmez. Lastiklerinize BAKMAK için zaman ayırın – 5’ine de! Evet, yedek lastiğinizi de kontrol etmeniz önemlidir. Aşınmış veya hasarlı görünüyorlar mı? Kuruş testini geçiyorlar mı? Lincoln’ün kafası lastiğin ortasını gösterecek şekilde lastik sırtına bir penny yerleştirin. Başı lastik tarafından kısmen gizlenmemişse, lastiğin değiştirilmesi gerekir. Sonuçlarınızı teyit etmek ve lastiklerinizi bir profesyonele kontrol ettirmekte bir sakınca yoktur.

 

LASTİK KODLARINI DEŞİFRE EDİN

Belki de tüketicilerin yaptığı en büyük hata doğru lastiği seçmemektir. Bu da lastiğinizin yanağındaki harf ve rakamlardan oluşan koda bakmak kadar kolaydır. Bunlar lastiğin boyutunu, türünü ve performansını gösterir.

Lastik ebadındaki ilk üç basamaklı sayı lastik genişliğini ifade eder. Örneğin, 2014 Ford Escape lastiğimin ebadı 235/45 R19 lastiktir, lastik genişliği yanaktan yanağa ölçüldüğünde 235 milimetredir. En Boy Oranı, lastiğin enine kesitinin yüksekliğinin genişliğine oranıdır.

Bir lastik ebadında eğik çizgi işaretinden sonra gelen iki basamaklı sayı en-boy oranıdır. Örneğin, 235/45 R19 ebadındaki bir lastikte 45, yüksekliğin lastiğin genişliğinin %45’ine eşit olduğu anlamına gelir. En-boy oranı ne kadar büyükse, lastiğin yanağı da o kadar büyük olur.

Lastik ebadındaki “R” harfi Radyal anlamına gelir; bu da katmanların lastik boyunca radyal olarak ilerlediği anlamına gelir.

Jant Çapı, bir uçtan diğer uca ölçülen jant boyutudur. Bu, lastiğin uyması amaçlanan tekerleğin boyutudur. 235/45 R19 ebadındaki bir lastik 19″ çapındaki bir tekerlek için üretilmiştir.

BOYUT ÖNEMLİDİR

Sonunda alışveriş yapmak için adım attığınızda (aşağıya bakın), çoğu lastik satıcısı aracınızın markasını, modelini ve yılını soracaktır. Ancak yine de farklı ebat seçenekleriniz olabilir. Seçenekleriniz arasında tekerlek yuvasını dolduran daha büyük lastikler veya daha küçük, daha ucuz lastikler olabilir.

Seçiminiz ne olursa olsun, lastiklerin önerilen hız değerine uygun olduğundan, aracınızı belirlenen azami hıza kadar taşıyabildiğinden ve aracınızın ağırlığı (yük değeri) + yolcular ve teçhizatı barındırabildiğinden emin olun. Bu kodlar için lastiğinizin yanaklarını kontrol edin veya sadece kullanım kılavuzunuzu açın.

 

YEDEK LASTİKLERDEN NE İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN

Muhtemelen arabayı bir süredir kullanıyorsunuz. Sürüş deneyiminizi düşünün. Eşit olmayan bir şey mi var? Daha konforlu bir sürüş mü arıyorsunuz? Daha fazla direksiyon kontrolü? Daha az gürültü mü? Daha uzun aşınma mı? Yeni bir otomobilde standart olarak bulunan lastikler genellikle tek bir bedene uyar, bu nedenle yeni bir marka ile daha iyi olabileceğinizi düşünüyorsanız, lastik teknisyeninize lastik satın alırken seçeneklerinizi sorun.

Ford Escape aracımı satın aldığımdan beri ilk kez kısa süre önce lastiklerimi değiştirdim. Continental lastikleri Colorado kışında, dağlarda sürüşte ve hatta bazı arazi gezilerinde harika çalıştı. Ve 40.000 milden fazla dayandılar. Madem bozuk değil, o zaman neden lastik markasını değiştirelim?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir